Hrabušičan – Obecný informačný spravodaj, je vydávaný prostredníctvom Obecného úradu. Noviny sú v prvom rade o obci a živote v ňom. Má za úlohu informovať miestnych obyvateľov Hrabušíc o najnovších udalostiach. Ide o mesačník, ktorí je bezplatne distribuovaný do domácností. Jeho elektronickú podobu nájdete aj internetovej stránke obce.

Seniori z Hrabušíc a Betlanoviec si v dňoch 7. a 8. októbra 2014 zorganizovali pripravovanú púť do baziliky Sedembolestnej Panne Márií v Šaštína, kde si mohli vypočuť krátky prierez histórie, pozrieť si „Mariologické múzeum“, ako aj „Trojhrannú kaplnku“. Na spiatočnej ceste navštívili kostol a kláštor v Hronskom Beňadiku, kde mali jedinečnú možnosť uctiť si relikviu Kristovej Krvi.

Levoča a okolie

 

Skvostná historická metropola Spiša opradená povesťami, nádherná polohou na vrchole kopca, výnimočná obrovským stredovekým námestím, bohatá na historické pamiatky – architektúru, gotické, renesančné a barokové oltáre a podobne. Levoča je po mnohé roky cieľom pokorných pútnikov a návštevníkov hľadajúcich čaro dávnych čias. Viaceré obce v okolí Levoče, ako Spišský Štvrtok, Dravce, Bijacovce či ďalšie,

prameň Podlesok – pri parkovisku
prameň Suchá Belá
prameň Maisgripin – Glacská cesta
prameň Breznovica – Prielom Hornádu
prameň pri potoku Lesnica – Pod tiesninou
prameň Košiarný briežok – Grófska studňa
prameň Pod Gačovskými skalami, Dedinky
Sokolský prameň – Čingov

Reportáž TA3 – Sťahovanie obyvateľov osady Letanovský mlyn do novej lokality Strelníky má stále svoje dozvuky. Ľudia, ktorí žijú blízko nových susedov, sa sťažujú na časté obťažovanie a napríklad obec Hrabušice konštatuje zvýšenie kriminality.

Hrabušice ležia v západnej časti Hornádskej kotliny a na severných svahoch Slovenského raja. Priemerná ročná teplota je 6° C, ročný úhrn zrážok je 700 mm. Bohatý a pestrý krasový povrch tvoria vápence stratenskej hornatiny s hlbokými kaňonmi, vodopádmi a Ľadovou jaskyňou.

Hrabušice boli osídlené koncom doby latenskej, sídlisko púchovskej kultúry z doby rímskej. Prvé záznamy o existencii obce pochádzajú z r. 1279 (villa) Compositi. Ďalší názov obce je z roku 1284 pod názvom Capusdorf. Z roku 1307 pod názvom Kabuzdorf. Z r. 1328 pod názvom Kabizdorf. Z roku 1440 Káposztafálva.

Rokliny v Slovenskom raji


Medzi najnavštevovanejším miestom v Slovensky raji nepochybne patrí Suchej Belej, ktorá je od roku 1900 lákavým miestom pre turistov. Ale taktiež nepochybne medzi zaujímavé, nádherné a fascinujúce miesta v Slovenskom raji patrí aj Prielom Hornádu, Piecky, Veľký Sokol alebo Kláštorná roklina.

MUDr. Pavol Breier (* 26. september, 1921, Hrabušice) je slovenský lekár-parazitológ, fotograf a publicista. V roku 1951 absolvoval štúdium medicíny na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Do roku 1990 ordinár pre infektológiu. Autor statí a článkov o slovenských umelcoch. Autor spomienkovej knihy Moje najdlhšie prázdniny (1984). Spoluautor knihy o Alexandrovi Dubčekovi Profily vzdoru (1991) a knihy Ako zomiera mesto, ktorú vydal s Jurajom Špitzerom. Otec Pavla Breiera ml. – fotografa a Petra Breiera – lekára.

Strana 1 z 14

Cyklomapa

 

SKMBT C28018041307400

Facebook
 
logo FC Hrabusice logo FC Hrabusice logo FC Hrabusice logo FC Hrabusice logo FC Hrabusice logo FC Hrabusice
hotel petra garni baner 700 5